Ostatni wpis dotyczył dziewczynek. Dzisiaj zmiany okresu dojrzewania dotyczące chłopców.
Zasada jest ta sama co w przypadku dziewczynek, rozmawiamy po to, żeby nastolatek miał pewność, że to, co się z nim dzieje jest NORMALNE. Żaby miał pewność, że rodzic, jest po to, by towarzyszyć mu podczas doświadczania tych zmian oraz zmniejszyć niepokój, a także by odpowiadać na rodzące się pytania!

Pojawiającym się zmianom będą towarzyszyć różne emocje. Czasami dla chłopaków będzie to wstydliwe, a czasami pojawiające się zmiany „służą” do ustalenia pozycji w grupie. Czasami będą pojawiać się wątpliwości, co do własnej normalności. Większość pytań dotyczących dojrzewania na forum Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON dotyczy rozmiaru penisa, polucji, żywotności plemników w spermie, masturbacji oraz stulejki.

Rodzicu! Pytaj, nazywaj i szanuj, a przede wszystkim próbuj zrozumieć stan emocjonalny Twojego dziecka.

Zachęcam, by zajrzeć na forum Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON – dzieci, nastolatki, młodzi dorośli zadają pytania dotyczące różnych sfer swojej seksualności, w tym dojrzewania. Myślę, że uświadomią one, jak ważne jest edukowanie dzieci przez rodziców!

http://ponton.org.pl/pl/forum

O czym warto powiedzieć?

Zarówno w przypadku dziewczynek, jak i chłopców zaczynamy od „sprawców” zmian – wszystkie przemiany zachodzące w okresie dojrzewania są spowodowane przez hormony. Hormony to substancje chemiczne produkowane przez gruczoły w ciele, a następnie transportowane przez krew. To one sygnalizują różnym częściom twojego organizmu, co i kiedy zacząć lub przestać robić.

Zatem w Twoim ciele zajdzie wiele ważnych zmian. Mniej więcej pojawią się w takiej kolejności. Te etapy mogą się na siebie nakładać i u każdego nastolatka przebiegać inaczej:

 • staniesz się wyższy i silniejszy;
 • penis i jądra powiększą się;
 • zaczną rosnąć włosy pod pachami i włosy łonowe; urosną Ci włosy na twarzy
 • zaczniesz mieć erekcje, jest to związane z tym, że Twoje jądra zaczną produkować spermę
 • będziesz miewał mokre sny – tzw. polucje
 • przejdziesz mutację – to znaczy, że twój głos obniży się;
 • pojawią się humory – czyli emocje nasilą się;
 • będziesz bardziej się pocić;
 • włosy i skóra mogą być bardziej tłuste;

 

Etapy te można omówić bardziej szczegółowo, kierując się poniższymi wskazówkami.

 • Wzrost – wzwyż, wszerz

Jedną z pierwszych oznak, że wchodzisz w wiek dojrzewania, jest przybranie kilku dodatkowych kilogramów oraz szybkie zyskanie kilku centymetrów wzrostu, a co za tym idzie staniesz się silniejszy.

Oczywiście wszyscy Twoi rówieśnicy – koleżanki, koledzy – rosną, ale nie każdy w tym samym tempie. Na początku może ci się to wydać niesprawiedliwe, ale ostatecznie każdy osiągnie swój „dorosły” wzrost i masę.

 

 • Penis i jądra powiększają się

Penis, siusiak, członek to cześć ciała, którą nastolatkowie przejmują się najbardziej. Gdy zaczniesz dojrzewać, pojawi się kilka widocznych zmian w obrębie penisa. Stanie się większy niż do tej pory, będzie się powiększał i sztywniał – co nazywamy erekcją. Napletek stanie się luźniejszy. Gdy będziesz dotykać swojego penisa, a zwłaszcza jeśli będziesz go pocierać, to będzie przyjemne.

Penisy chłopaków/ mężczyzn wyglądają dość podobnie, jednak różnią się wieloma szczegółami. Mogą być dłuższe, krótsze, cieńsze, grubsze, bardziej przekrzywione. Wszystkie są normalne! To nie prawda, że są lepsze i gorsze penisy. Chociaż chłopcy mają czasami taki pomysł, żeby licytować się kto ma lepszego penisa.

 

 • Włosy pod pachami i włosy łonowe, włosy na twarzy

Kolejną zmianą są włosy pojawiające się w różnych nowych miejscach. Wyrastają w okolicach obszarów intymnych – nazywa się je włosami łonowymi. Na początku dostrzegalne będą włoski rosnące tuż nad penisem. Zauważysz, że na samym początku będą jasne, cienkie. Z czasem staną się grubsze, ciemne i kręcone.

Zaczną Ci też rosnąć włosy na twarzy – wokół ust a potem na szczęce i szyi (tzw. broda). Podczas dojrzewania wiele części ciała u chłopców może pokryć się owłosieniem, u niektórych będzie ono bujne, a u innych nigdy nie będzie gęste. Włosy mogą pojawić się wokół szczęki, pod pachami, wokół sutków, na klatce piersiowej, wokół penisa, na plechach, zwłaszcza w okolicach barków, na rękach, na nogach, wokół odbytu – między pośladkami. Nie ma nic niebezpiecznego, nienormalnego w tym, że liczba włosów jest duża lub mała.

Jeśli stwierdzisz, że włosy te są zbyt długie, gęste przeszkadzają Ci, możesz je ogolić maszynką lub przyciąć nożyczkami.

 

 • Erekcje

Zadaniem penisa jest pozbycie się z ciała moczu, a także wydostanie się spermy. Te dwa płyny wędrują przez ten sam kanał i wychodzą tą samą dziurką. Nie jest możliwe, żeby obydwie substancje wydobywały się z ciała jednocześnie. Sperma produkowania jest w jądrach, które znajdują się w mosznie (worek pod penisem). To kleista, płynna substancja. Składnikiem spermy są miliony maleńkich komórek zwanych plemnikami. Nie widać ich gołym okiem. Pod mikroskopem wyglądają jak miniaturowe kijanki z główką i ogonkiem. Każdy plemnik zawiera materiał genetyczny – potrzebny do stworzenia nowego życia. Głównym składnikiem spermy jest płyn, który utrzymuje plemniki przy życiu. Gdy jądra zaczynają produkować spermę staja się niezwykle wrażliwe. To dlatego okropnie bolą nawet przy lekkim uderzeniu.

Moment, w którym nasienie – sperma wydostaje się z penisa, nazywamy ejakulacją, często mówi się o „wytrysku”.

Kontrola wytrysku bywa kłopotliwa. Czasami sperma spływa po penisie, a czasami wytryskuje jak malutki wulkan. Może Ci się wydawać, że spermy jest dużo, jednak w rzeczywistości jest jej nie więcej niż łyżeczka.

Prawie zawsze wytryskowi towarzyszy bardzo przyjemne uczucie – orgazm.

Erekcje bywają kłopotliwe, zdarzają się często. Erekcja następuje, kiedy z mózgu docierają sygnały powodujące, że penis napełnia się krwią, a co za tym idzie – puchnie, sztywnieje. W penisie nie ma żadnych kości, a jego twardość jest spowodowana wyłącznie przez napływ krwi. Erekcja mija, kiedy przepływ krwi wraca do normy. Czasami pojawiają się wtedy, kiedy dotyka się swojego penisa, albo gdy myśli się o osobie, która się podoba, lub gdy ogląda się romantyczne sceny w filmach, czasami pojawia się bez wyraźnego powodu np. w trakcie lekcji, w autobusie. Jak pozbyć się erekcji? Warto mieć wtedy przy sobie plecak, książkę, sweter, żeby zakryć erekcję. Można zrobić kilka przysiadów, pompek – chodzi o uaktywnienie grupy dużych mięśni, aby krew została przepompowana gdzie indziej. Można pójść w ustronne miejsce, np. do toalety.

 

 • Mokre sny – polucje

Od czasu do czasu może się zdarzyć, że obudzisz się rano i odkryjesz, że miałeś wytrysk w trakcie snu. Nazywa się go mokrym snem lub bardziej naukowo „polucją”, „zmazą nocną”. Jedni chłopcy mają mokre sny rzadziej inni częściej.

 • Mutacja, to znaczy, że twój głos obniży się

Twój głos będzie się stopniowo pogłębiał, ale nie zawsze gładko – czasami będzie się „łamał”.

Twoja krtań zacznie się powiększać. To taki korytarzyk w gardle, w którym znajdują się więzadła głosowe. One wibrują i sprawiają , że wydobywa się z naszych ust dźwięk – np. mowa, śpiew. To, że krtań rośnie sprawia, że Twój głos się zmienia. Czasami, gdy Twój głos zacznie się łamać, może się zdarzyć, że wydasz z siebie piskliwe dźwięki. Dzieje się tak dlatego, że czasami instynktownie poruszasz mięśniami krtani tak jak to robiłeś kiedy, byłeś dzieckiem. To bywa krępujące. Jednak jest to normalne i każdy chłopak to przechodzi. Krtań rośnie w taki sposób, że czasami jej część wystaje z szyi, wyczuwalny jest wtedy guzek nazywany „jabłkiem Adama”.

 

 • Humory – zmiany emocjonalne

Szybkie zmiany dotyczą nie tylko Twojego ciała, ale też emocji. Stężenie hormonów osiąga w tym okresie najwyższy poziom, potem zacznie opadać. Może być tak, że jednego dnia będziesz pełna energii, pomysłów i motywacji do działania, a następnego nie będzie Ci się chciało ruszyć z łóżka. Może zdarzyć się tak, że będziemy sprzeczać się miedzy sobą lub popadniesz w konflikty z przyjaciółmi. Mam nadzieję, że wtedy uda nam się dojść do porozumienia.

 

 • Pocenie się

Zaczniesz się bardziej pocić, zapach potu będzie wyraźniejszy, ostrzejszy. Gruczoły potowe znajdują się na całej skórze. Jest ich jednak więcej pod pachami i wokół narządów płciowych, dlatego te miejsca trzeba myć codziennie. Czasami pocenie staje się problemem ze względu na zapach lub intensywną potliwość. Warto wypróbować różne antyperspiranty lub preparaty dostępne w aptekach. Można nosić je ze sobą do szkoły.

 • Trądzik oraz natłuszczanie się włosów

U niemal każdego nastolatka pojawia się trądzik na twarzy. Może wystąpić także na plecach i innych częściach ciała. Czasem bywa kłopotliwy. Są różne środki przeciw trądzikowi, ważne żebyśmy znaleźli odpowiedni dla Ciebie. Możemy też w razie potrzeby wybrać się do dermatologa, czyli lekarza znającego się na problemach skóry.

Skąd ten trądzik? Skóra wydziela szczególny tłuszcz nazywany łojem. Bez niego skóra i włosy byłyby suche. Zwiększona ilość hormonów powoduje bardziej intensywne wydzielanie łoju. Pojawia się wtedy trądzik, a włosy stają się przetłuszczone. Czasami robią się tak tłuste, że trzeba je myć codziennie. Pojawienie się tego typu zmian jest NORMALNE i świadczy o tym, że rozwijasz się prawidłowo.

 

Jeśli dojrzewanie jest kłopotliwym tematem dla rodzica i dziecka, można wymyślić skrzynię/słój z pytaniami.

Zasady:

 1. Dzieci wrzucają pytania, a rodzice odpowiadają.
 2. Rodzic odpowiada na każde pytanie.
 3. Nie ma złych pytań.
 4. W związku z treścią zadawanych pytań nie są wyciągane konsekwencje.
 5. Gdyby coś było niejasne dla rodzica lub dziecka, można zasygnalizować potrzebę rozmowy.

  

Zapraszam także do przeczytania pierwszej części wpisu ROZMÓW O DOJRZEWANIU  oraz ROZMÓW O DOJRZEWANIU DZIEWCZYNEK